ZTDP          Bio          Dans Denince
 
2000 yılında kurulan Zeynep Tanbay Dans Projesi (ZTDP), ilk gösterisinden itibaren Türkiye'de dans alanında öncülüğünü ortaya koydu. Devletten bağımsız, sürekliliğini koruyarak varolabilen, her yıl yeni projeler üreterek tutkulu bir seyirci kitlesi yaratmayı başaran ZTDP, Türkiye'de dans alanındaki boşluğu da doldurma görevini üstlendi.

İlk 5 yıl, proje bazında değişik dansçı ve koreografları bir araya getirerek, solo ve düetlerden oluşan bir repertuarda, Mats Ek, William Forsythe, Hans Van Manen, Ohad Naharin gibi dünyanın en önemli koreografların danslarından bölümler, Türkiye'de ilk defa ZTDP'de yer aldı.

2005-2006 sezonunda, ZTDP topluluk olarak yeni bir döneme girdi. Bir çatı altında, ödenekli bir yapıda çalışan, yurtiçi turneleriyle geniş bir izleyici kitlesine ulaşan ve yeni eserlerle kendi özgün repertuarını oluşturan yapısıyla, dans alanında yeniliklere imza attı.

ZTDP, Tel-Aviv Dance, Sofia Dance Weeks, Shangay Expo, Athens Festival gibi önemli festivallerden aldığı davetlerle yurt dışında da sesini duyurdu. Eleştirmenlerin Asrın dansçısı olarak nitelediği Vladimir Malakhov, Berlin Devlet Balesi'nin 28 Eylül 2011 tarihinde gerçekleştirilen yeni sezon açılış galasında, Zeynep Tanbay'ın Araz adlı son projesinden bir düeti dans etti.

Bütün koreografilerinde odak noktası olarak insanı ele alan, insan ilişkileri, halleri ve ruhunu sosyal, politik ve dünya gündeminde sorgulayan Zeynep Tanbay, salt beden dilini kullanan bir anlatım tercihiyle, minimalist bir sahne düzeni tasarlıyor.
 
 
Zeynep Tanbay Dans Projesi © 2012. All rights reserved.
powered by sinaps iletisim