Diyorlar ki...          İzleyicilerden
 
"...uluslararası dans sahnesinde keşfedilmeye değer bir topluluk..."
Renata Klett, Süddeutsche Zeitung, Almanya

Tel-Aviv Dans Festivali'ne Türkiye'den katılan dans topluluğu bizlerin beklentilerine doğru bir yanıt oldu. Zeynep Tanbay Dans Projesi'nin gösterisinden mutlulukla gülümseyerek çıktım. Çünkü 4 AYAK ustaca tasarlanmış, çok hoş bir eser ve dansçılar mükemmel..."
Zvy Goren, Habama, İsrail

"4 AYAK görmek üzere bakan, işitmek üzere duyan bir mozaik..."
Renata Klett, Ballettanz, Almanya

"Koreograf, dansçı, eğitmen Zeynep Tanbay, kendi alanında benim için öncü sanatçılardan biri. Akbank Sanat'la buluşması, Akbank'ın desteğiyle kendi yerleşik topluluğunu kurabilmiş olması, hepimiz için müthiş bir nimet... Zeynep Tanbay yaptığı seçimlerde (müzik seçimi, ışık, renk, aksesuvar, ritim, devinim seçimlerinde) öylesine titiz ve bilinçli ki, bir yandan çok katmanlı izlenimlere açılırken bir yandan da ne anlattığıyla, nasıl anlattığını eşsiz bir biçimde bütünlüyor. Bu bütünlükte izleyiciyi asla sınırlamıyor, denetlemiyor, tam tersine izleyicinin düş gücüne, çağrışımlarına sonsuz bir özgürlük tanıyor."
Zeynep Oral, Cumhuriyet


“Onu sahnede bir kez izleyen biri, o deneyimi kolay kolay unutamaz. Çok özel bir ışığı olan dansçı. Ülkemizde çağdaş dansın çıtasını yükselten sanatçı.”
Genco Erkal


“İnsan bedeninin sınırlarını zorlayan bir yaratıcılık, mükemmeli hedefleyen yenilikçi bir arayışı besleyen tükenmez bir güç kaynağı, hayal gücümüzü sınayan kıvrak bir zeka; üstelik tümü çarpıcı güzellikte! İşte bence Zeynep Tanbay...”
Melih Fereli


"Zeynep Tanbay ve arkadaşlarının dans gösterisine ilgi büyüktü. Buna şaşırdım. Yüzlerce insan, şehrin dört bir yanından dans gösterisini izlemeye gelmişti... zekice sahneye konmuş, mizah duygusuyla zenginleşmiş, estetik danslarını izlerken, Türkiye'nin garip bir ülke olduğu duygusuna kapıldım. Bir yanda bağnazlık, dünyaya kapalı olmanın yarattığı tutuculuk varlığını sürdürüyordu; öte yanda ise dünyanın dört bir yanında gösteri yapıp, ABD'de başdansçılık kariyerine kadar yükselmiş bir dansçı, ülkesine dönüyor ve Türkiye'de dans etmenin keyfini çıkarıyordu... böyle güzel bir projeyi hayata geçirdiği için Zeynep Tanbay'a teşekkür ediyorum."
Oral Çalışlar, Cumhuriyet

“Zeynep Tanbay’ın “Zeynep Tanbay Dans Projesi”ni sürekli kılmak için harcadığı çabalar dikkate değer. Bu bağlamda, yurt dışı ve yurt içi festivallerde, gösterilerde adından sıkça söz ettiren bir dans topluluğunun öyküsüne tanık olmak da heyecan verici…”
Dikmen Gürün

“Bir sanat olayı akıl ve belleğimizi kaç kez zaptetmiştir hayatımızda? Kaç kez bizi atmosferine hapsedip haftalarca esir etmiş ve buna tanık olmanın mutluluğunu, heyecanını uzun süre ve hatta kaybolmadan hissetmişizdir? Zeynep Tanbay Dans Projesi’ni ilk defa, benim de katıldığım Şimdi-Stuttgart Festivali’nde izlemiştim. Koreografi ve yorumu hakkında konuşacak donanıma sahip değilim ama bir müzisyen gözüyle, müzikte kullanılan duygu ve yaratılmasında faydalanılan bazı teknik araçların hem amacına sadık, hem de etkileyici bir yöntemle koreografiye aktarılması o müziğe görsel bir boyut kazandırdı. Bu inanılmaz deneyimin, benim de bir parçası olduğum seyirciyi göz yaşları içinde bırakmasının yarattığı etkiyi asla unutamayacağım.”
Toros Can


“Zeynep Tanbay Türkiye’de modern dansın en önemli ve özgün temsilcilerinden biri. 2000 yılında kurduğu Zeynep Tanbay Dans Projesi ise bağımsız duruşuyla Türkiye dans tarihinde bir mihenk taşı, bağımsız sanatın geleceğine dair bir umut ışığı. Teşekkürler Zeynep Tanbay...”
Network 10 sanatçı 10 iz 2010

“...modern dansın Türkiye’deki en önemli öncülerinden biri olan Tanbay’ın dans alanındaki vizyonu, Türkiye’deki modern dans pratiğinin şekillenmesinde etkili oldu...”
İstanbul Kültür Sanat Vakfı
 
 
Zeynep Tanbay Dans Projesi © 2012. All rights reserved.
powered by sinaps iletisim