GALERŢ
Dans─▒n s├╝rmesi i├žin deste─če ihtiyac─▒ var

Dansç─▒-koreograf Zeynep Tanbay, dün yeni projesi 'symbiosis'in bas─▒n toplant─▒s─▒nda Kültür Bakanl─▒─č─▒'n─▒, belediyeleri, i┼č dünyas─▒n─▒ ve medyay─▒ dansa destek vermeye ça─č─▒rd─▒.

Türkiye'nin ça─čda┼č dans alan─▒ndaki özgün isimlerinden dansç─▒-koreograf Zeynep Tanbay, önceki ak┼čam yeni projesini tan─▒tmak üzere, Borusan Müzikevi'nde bir bas─▒n toplant─▒s─▒ düzenledi. Tanbay'─▒n, Borusan Kültür Sanat'─▒n sipari┼či üzerine gerçekle┼čtirdi─či 'symbiosis' adl─▒ son çal─▒┼čmas─▒n─▒n prömiyeri, 20 Aral─▒k Cuma ak┼čam─▒ saat 20.00'de Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekle┼čecek. Sanatç─▒n─▒n Beethoven'─▒n Yayl─▒ Çalg─▒lar Dörtlüleri'nden bir seçki üzerine tasarlad─▒─č─▒ koreografinin müziklerini Borusan Quartet'in müzisyenleri yorumlayacak.

Zeynep Tanbay, yeni projesi hakk─▒nda k─▒saca bilgi verdikten sonra 'dansa dikkat çekmek' temal─▒ bir de konu┼čma yapt─▒. Konu┼čman─▒n tam metni ┼čöyle:

Bugün sizlerle ‘dansa dikkât’ çekmek için toplanmak istedim.
En iyi bildi─čim kendi hikâyemden, Türkiye’de dans sanat─▒n─▒n durumuna, dansç─▒ olmaya, dans e─čitimi vermeye, bir dans toplulu─ču kurmaya dair zorluklar─▒, eksiklikleri sizlerle payla┼čmak istiyorum.

2000 y─▒l─▒nda ─░stanbul'da kurulan zeynep tanbay dans projesi’nin (ztdp) sa─člam sanatsal kimli─čiyle y─▒llard─▒r hakl─▒ yerini kan─▒tlam─▒┼č oldu─čunu art─▒k çekinmeden söyleyebilirim.
ztdp için neden “öncü”, neden “yenilikçi” dendi─čini dü┼čündü─čüm zaman, akl─▒ma ┼ču 10 önemli ve istisna nokta geliyor:
-12 y─▒l boyunca süreklili─čimizi koruyarak, her y─▒l yeni projeler üreten bir dans toplulu─ču olduk;
- kendi özgün repertuar─▒m─▒z─▒ olu┼čturduk;
- Gaziantep’ten Çanakkale’ye, Diyarbekir’den Edirne’ye dans─▒ ─░stanbul’un d─▒┼č─▒na ç─▒kard─▒k;
- uluslararas─▒ dans festivalleri aras─▒nda en önemli yeri olan Atina ve Tel-Aviv Festivalleri’ne bugüne kadar Türkiye’den davet edilen ilk ve (hâlâ tek) dans toplulu─ču olduk;
- tüm biletlerin sat─▒ld─▒─č─▒ dolu salonlarda dans ettik;
- kendi seyirci kitlemizi, takipçilerimizi yaratabildik;
- ilk 5 y─▒l, proje baz─▒nda de─či┼čik dansç─▒ ve koreograflar─▒ bir araya getirdi─čim dönemde, Mats Ek, William Forsythe, Hans Van Manen, Ohad Naharin gibi dünyan─▒n en önemli koreograflar─▒n danslar─▒ndan bölümler, Türkiye’de ilk defa ztdp’de sahnelendi;
- 2003 y─▒l─▒nda ztdp’nin sponsorlu─čunu üstlenen Akbank’la, Türkiye’de ilk defa bir dansç─▒-koreograf özel bir kurum taraf─▒ndan desteklenmeye ba┼člad─▒;
- 2005’ten itibaren ztdp, Akbank Sanat’─▒n çat─▒s─▒ alt─▒nda ödenekli bir yap─▒lanmaya geçerek, ba─č─▒ms─▒z ve süreklili─čini koruyan profesyonel bir topluluk oldu;
- ve 2002’de hayata geçen zeynep tanbay dans atölyesi, profesyonel dansç─▒lardan amatör dansç─▒lara, çocuklardan yeti┼čkinlere, modern dans e─čitimi konusunda ilk tercih olmay─▒ ba┼čard─▒.

Dans Atölyesi’ne de k─▒saca de─činmek isterim:
1998 y─▒l─▒nda Aksanat’a girdi─čimde, 6. katta ‘Bale Stüdyosu’ ismi alt─▒nda bo┼č bir salon vard─▒. ─░stanbul Devlet Balesi’nden bir dansç─▒, MSÜ Devlet Konservatuar─▒ dans bölümünden bir s─▒n─▒f─▒n dersi ve ben, ayr─▒lan saat dilimlerinde gelip çal─▒┼čmalar─▒m─▒z─▒ yap─▒yorduk.
2002’te Akbank ztdp’yi destekleme karar─▒ ald─▒─č─▒nda, yeterince verimli kullan─▒lmad─▒─č─▒na inand─▒─č─▒ Bale Stüdyosu’nu provalar için ztdp’ye tahsis etti.
Ben ztdp’nin çal─▒┼čmalar─▒ndan arda kalan zamanda bu mekân─▒, modern dans derslerinin verildi─či, aç─▒k ders ve provalar─▒m─▒z─▒n izlenebildi─či, yurt d─▒┼č─▒ndan e─čitmenlerin davet edildi─či ve atölye çal─▒┼čmalar─▒ gerçekle┼čtirdi─či, hem dansç─▒lar, hem e─čitmenler için modern dans çal─▒┼čmalar─▒nda ufuklar─▒n─▒ geni┼čletebilecek bir dans merkezi haline getirdim.
Ve böylece Aksanat’─▒n 6. kat─▒nda kimsenin bilmedi─či ve 2-3 dansç─▒n─▒n ki┼čisel çal─▒┼čmalar─▒ için k─▒s─▒tl─▒ bir ┼čekilde kullan─▒lan Bale Stüdyosu, Zeynep Tanbay Dans Atölyesi’ne dönü┼čürken kap─▒lar─▒n─▒ sadece ─░stanbul’a de─čil, dünyaya açm─▒┼č oldu.

Haziran 2011’de, ztdp’nin 3 gece ayakta alk─▒┼članan Atina gösterilerinin hemen ertesinde, Akbank’─▒n sponsorlu─čunu kesme karar─▒n─▒ ö─črendim.
6 ay sonra da Akbank Sanat, yeni bir tiyatro projesine yer vermek ad─▒na ztdp’nin mekân─▒ terk etmesini istedi. Bugün Dans Atölyesi ismi alt─▒nda, her biri bir ┼čekilde ztdp’de dans etmi┼č ve hâlâ dans etmekte olan dansç─▒lar taraf─▒ndan kurdu─čum sistem g─▒yab─▒mda aynen devam ettiriliyor.

Ancak destekçi kurumun y─▒llard─▒r verdi─či de─čerli katk─▒lar─▒n─▒ sürdürmekten vazgeçmesiyle, 2000 y─▒l─▒nda kuruldu─čundan beri, 12 y─▒l aral─▒ks─▒z yeni projelerle izleyicisi ile bulu┼čan Zeynep Tanbay Dans Projesi, 1 y─▒l─▒ a┼čk─▒n bir süredir çal─▒┼čmalar─▒na ara vermek mecburiyetinde kald─▒. Ben yine buradan, Akbank’a vermi┼č oldu─ču destek için te┼čekkür ediyorum.

Dünyada tan─▒nm─▒┼č bütün özel dans topluluklar─▒ ald─▒klar─▒ resmi ve özel desteklerle kurularak, koreograflar─▒n kendi özgün çal─▒┼čmalar─▒n─▒ ve stillerini geli┼čtirip sergileyebildikleri dans topluluklar─▒ olmu┼čtur.
Türkiye’de de Zeynep Tanbay Dans Projesi, Akbank’─▒n deste─či ile 9 y─▒ld─▒r bunu
gerçekle┼čtirmi┼č ilk ve tek modern dans toplulu─ču oldu. 

Dünyada ba┼čar─▒yla ayakta kalm─▒┼č böyle topluluklar, bulunduklar─▒ ┼čehir ve/veya devlet taraf─▒ndan da desteklenmi┼člerdir. Ya┼čad─▒klar─▒ ve ürettikleri ülke ve ┼čehre katt─▒klar─▒ndan dolay─▒, hem özel sponsorlar, hem de devlet/belediye gibi resmi sponsorlar taraf─▒ndan desteklenerek varolmalar─▒ sa─članm─▒┼čt─▒r.
ztdp bu üç ayakl─▒ destek alma boyutuna gelemeden özel sponsorlu─ču kesildi. ztdp’ye sponsorlu─čun ba┼člad─▒─č─▒ ilk dönemde yapt─▒─č─▒m tüm söyle┼čilere bakt─▒─č─▒mda, hepsinde ortak bir cümle görüyorum:“Akbank’─▒n beni ve toplulu─čumu desteklemeye ba┼člamas─▒ Türkiye’de dans sanat─▒ için çok önemli bir yolun ba┼člang─▒c─▒. Buradan örnekle, di─čer kurumlar da ba┼čka koreograf ve dans gruplar─▒na sponsor olmaya ba┼člad─▒─č─▒nda, Türkiye’de dans geli┼čecektir, sadece devletin tekelinde olma durumundan ç─▒kacakt─▒r.“ 

Bugünkü duruma bakt─▒─č─▒m─▒zda ise b─▒rak─▒n yeni kurumlar─▒n yeni koreograflara/gruplara deste─čini, ztdp gibi ba┼čar─▒s─▒ göz ard─▒ edilemeyecek bir dans toplulu─čuna Akbank deste─čini kesti ve bale de “devletin tekeli“ olmaktan ç─▒kmak üzere, ama nas─▒l?
Yani özel sponsorlar ve devlet ve belediye ile üç ayakl─▒ bir deste─čin olmas─▒ gerekti─čini savundu─čum bir durumdan, özel sektörde k─▒p─▒rdanma ters yöne giderken, devlet de baleye deste─čini kesti─činde Türkiye’de dans sanat─▒ ne olacak? 

─░┼čte bu yüzden bugün buradan ‚’dansa dikkât’ diyorum.

Kültür Bakanl─▒─č─▒na dansa dikkât diyorum:
Devlet Bale’lerindeki “kadrolu memur“ yap─▒lanmas─▒na, dans etmeyen kadrolar─▒n 12 ay maa┼č almas─▒na, ya┼č süresi dolan dansç─▒lar─▒n emekli olmamas─▒ndan genç dansç─▒lara kadro verilmemesi gibi bir dizi yanl─▒┼čl─▒klar furyas─▒na ra─čmen, devlet baleyi desteklemelidir. Dans ve opera sanatlar─▒ do─čru bir sistem içerisinde mutlaka devlet deste─či almal─▒d─▒rlar, çünkü yap─▒lar─▒ itibar─▒yla kendi ba┼člar─▒na ayakta durma, ya┼čamlar─▒n─▒ sürdürme ┼čanslar─▒ yoktur.

Kültür Bakanl─▒─č─▒ da kendi bünyesindeki balenin d─▒┼č─▒nda, özel sektörde varolan ve belirli kriteryalara sahip dans topluluklar─▒na destek vermelidir. Ve bu destek, ki┼čisel fikir ve be─čenilere dayanarak de─čil, destek almay─▒ hak edecek nitelikleri ortaya koymu┼č ki┼či ve topluluklara verilmelidir . 

─░┼č dünyas─▒na dansa dikkât diyorum:
Sanata sponsorluk nedir, ne olmal─▒, nas─▒l yap─▒lmal─▒?
Sanata sponsor olmak demek, her┼čeyden önce o sanat─▒ çok sevmek, varolmas─▒n─▒ istemek, geli┼čmesini desteklemek ve izleyicisi, dinleyicisi, takipçisi, yani sanatsever olmak demektir.
Sanata sponsorluk reklâm vesilesi, yat─▒r─▒m amaçl─▒ oldu─ču zaman bu sanata sponsorluk olmaz, bu sanat─▒ desteklemekmi┼č gibi yaparak her hangi bir i┼č yat─▒r─▒m─▒ olur. Halbuki, her sponsorlu─čun, destekledi─či konu ne olursa olsun, ana amac─▒ bir sosyal sorumluluk çerçevesinde ve uzun vaadeli olmak üzere kendi kurumuna kimlik kazand─▒rmakt─▒r. Sponsor olan kurumlar için en büyük kazanç ve geri dönü┼čüm böyle bir destek ┼čekliyle olur, en büyük reklâm budur.
Türkiye’de ça─čda┼č sanata verilen deste─čin oran─▒ ve yüksekli─či göz önüne al─▒nd─▒─č─▒nda,
ister istemez akla ilk olarak “yat─▒r─▒m” kelimesi geliyor, “sanat” de─čil.
Ça─čda┼č sanat mekânlar─▒, devasa boyutlarda sahneler, salonlar, müzeler yapacak sermaye var, ama bunlar─▒n hiçbirinde bir dans stüdyosuna yer yok!
Sizleri dans─▒ dü┼čünmeye davet ediyorum.

Son olarak da yaz─▒l─▒ bas─▒na dansa dikkât diyorum:
Lütfen google’a girin ve gazetenizin ismini ve dans haberi yaz─▒n. Kaç tane dansla ilgili haber ç─▒km─▒┼č gazetenizin kültür-sanat sayfalar─▒nda ve en son ne zaman? Size kolayl─▒k olsun ben söyleyeyim: Bol┼čoy balesi direktörünün surat─▒na at─▒lan kezzap son 2 ayd─▒r bize verilen tek haber dansa dair.
Dünyadan sinema, müzik, edebiyat, ça─čda┼č sanat haberleri çevrilip bize iletilirken,
dans hakk─▒nda tek bir habere yer ayr─▒lm─▒yor. Ayr─▒ld─▒─č─▒ zamanda ya kezzapl─▒ ya seks skandallar─▒ ile Bol┼čoy Balesi!
Di─čer yandan bir hafta sonu dahi, bir dizi oyuncusunun dizideki karakteri ile ilgili bir söyle┼činin yap─▒lmad─▒─č─▒ hafta sonu ekleriyle geçsin, mümkün de─čil.
Bu memlekette her genç dizi oyuncusu mu olmak istiyor? Belki biri Ayla Erduran, Cihat A┼čk─▒n, Özcan Ulucan gibi keman, birileri Ay┼čegül Sar─▒ca, Gülsin Onay, Özgür Ayd─▒n, Toros Can gibi piyano çalmak istiyor, belki Efe ve Fora Baltac─▒gil gibi çellist olma hayalleri var baz─▒ gençlerin, veya Zehra Y─▒ld─▒z, Burak Bilgili gibi opera sanatç─▒s─▒,
Cem Mansur gibi orkestra ┼čefi? Ama ne onlar hayran olduklar─▒ bu sanatç─▒lar─▒n dünyalar─▒n─▒, ne de bizler sevdi─čimiz bu sanatç─▒lar─▒n söyle┼čilerini okuyabiliyoruz, çünkü onlara gazetelerinizin sayfalar─▒nda, eklerinde yer verilmiyor.

Kültür Bakanl─▒klar─▒’ndan, Büyük┼čehir Belediyeleri’ne, i┼č dünyas─▒ndan medyaya dansa dikkât etmeye ça─č─▒r─▒yorum. Bu ülkede dans sanat─▒ var ve devam etmesi ve geli┼čebilmesi için hepinizin dikkâtine ve deste─čine ihtiyac─▒ var.

ztdp symbiosis gösterisinin Radikal Hayat'ta yay─▒nlanan haberinden al─▒nm─▒┼čt─▒r. Haberin orjinalini görüntülemek için t─▒klay─▒n. 

 

  
 
Zeynep Tanbay Dans Projesi ┬ę 2012. All rights reserved.
powered by sinaps iletisim